ZOO-TERAPIE

Vítejte na webových stránkách projektu "Nová řešení pro rozvoj kompetencí ZOO-terapie v sociální práci"
Číslo projektu: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_023/0001508

Tyto stránky vznikly za účelem prezentace projektu, který realizuje nezisková organizace ELVA HELP z.s. z Liberce.
Náklady spojené s financováním projektu jsou hrazeny ze strukturálních fondů EU a národních veřejných zdrojů ČR.

Výstupy projektu

Poradna


Datum: 30. 1. 2018
Jméno: Petr
Předmět dotazu: Jaké zvíře?

Váš dotaz:  Dobrý den, chtěl bych se zeptat možná netradičně. Máme 8 letou dceru s DMO - kvadruparetická forma. Obecně se docela bojí zvířat, ale pořídili jsme zakrslého králíka a křečka na přání mladšího syna. Dcera se o ně s ním společně částečně už stará a zdá se, že už si na ně zvykla, i když se s nimi nemazlí a zatím si je moc ani nebere např. na klín. Dělá ale pokroky a získává k nim stále bližší vztah. Lze případně využít i tato zvířata pro nějakou formu terapie? Myslín, že na psa by si zvykala hodně dlouho a tato zvířata už máme doma. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Jaké zvíře?

Dobrý den Petře, 
děkujeme za důvěru se kterou na nás obracíte.
Píšete, že pro dcerku DMO jste pořídili zakrslého králíčka a pro mladšího syna křečka, dle jeho přání. Skvělá volba pro dcerku která je ke zvířátkům senzitivní-nedůvěřivá a perfektní, že jste zapojili i mladšího synka do péče o zvíře, které si sám zvolil! Vztah dcery k těmto mazlíčkům se může jevit zatím odtažitý, ale vše má svůj čas a v tomto směru můžete hrát velikou roli právě vy osobně, jako rodiče. Pokud bude dcerka vídat Vás osobně, jak si na 2-3 minutky denně užíváte relaxace s králíčkem na klíně, či v náručí a jeho hlazením a komunikací s ním, bude velká pravděpodobnost, že to u ní barieru zboří. Není nutné ji do té akce nijak pobízet, stačí pokud bude pozorovat Vaše upřimné pohodové prožitky se zvířecím parťákem. Na Rezidentní formu zooterapie (terapie s vlastním domácím zvířetem), je králíček perfektní a může zastat v podstatě vše, co by zastal pejsek. Pes tedy není podmínkou. Ideální by byla návštěva zkušeného sociálního pracovníka- zooterapeuta u Vás a následně poradenství, kde by jste Vy jako rodiče byli i edukováni, jak Vaše zvíře zapojit do procesů sociální terapie, sociální rehabilitace, i fyzio-rehabilitace (např. v případě DMO) a tuto formu terapie dále s pracovníkem konzultovali - tedy byla by Vám dodána služba Pet-terapie.
Mohu jen velmi ocenit Váš zájem a dobrou volbu cesty, jak s dcerou také rehabilitovat. Domácí zvířata mají obecně pozitivní vliv na vývoj dětí v rodině - to je již plně prokázáno. 
Rádi zodpovíme Vaše případné dotazy.

Za tým Elva help z.s.

Andrea Tvrdá
handicap.help@seznam.cz

Datum: 2. 11. 2017
Jméno: Karin 
Předmět dotazu: Zvíře a dítě na vozíku

Váš dotaz: Dobrý den. Mám dceru, dva roky po těžkém úrazu při sportu upoutanou na invalidní vozík. Je poměrně soběstačná, psychicky je na tom docela dobře, stále rehabilituje a dělá pokroky. Nedá nám to a pořád hledáme nové a nové možnosti, jak ji stimulovat a pomáhat jí, aby se mohla i nadále zlepšovat. Máme doma psa tak mě napadlo, zda máte zkušenost s podobnou situací a jak bychom mohli našeho psíka využít. Je to malé plemeno a z¨žijeme na vesnici. Děkuji a přeji hezký den.


Odpověď: Zvíře a dítě na vozíku

Dobrý den Karin, 
děkujeme za Vaši důvěru.
Z popisu situace ve Vaší rodině opravdu můžeme usuzovat, že je možné společně nastolit nějaké formy podpory a to právě ideálně prostřednictvím Vašeho pejska a nebo jiného zvířete, které je součástí Vaší rodiny.
Máme zkušenost, že to může být forma Rezidenčního terapeutického zvířete/psa a nebo forma Pes-asistent.
Každopádně by bylo potřeba se setkat a o věci popovídat.
Pokud se rozhodnete nás kontaktovat, rádi Vám budeme k dispozici.

Za tým ELVA HELP, s úctou

Andrea Tvrdá 
handicap.help@seznam.cz


Datum: 5. 10. 2017
Jméno: Milena 
Předmět dotazu: Rehabilitace s autistou - využití zvířete 

Váš dotaz: Dobrý den, pracuji v rehabilitační léčebně jako vychovatelka a setkala jsem se s případem, kdy musel být ukončen rehabilitační pobyt chlapce s autistickými projevy. Důvodem bylo nezvladatelné chování, kousal sebe, roztrhal jinému dítěti tričko, křičel, pokoušel se strhnout sám sebe z vozíku. Jak by bylo možné v takovém případě využít terapeutické zvíře? Do léčebny oficiálně zvířata nesmí, čím bychom tedy mohli začít? Děkuji


Odpověď: Rehabilitace s autistou - využití zvířete 

Dobrý den, paní Mileno, 
popisujete chování - autistického projevy dítěte - následku neřešené frustrace, ta jistě pramení z nějakého nepochopení (situace, děje, úkonu, atd.) a nebo ze strachu z něčeho-někoho (místnost, předmět, osoba, zvuk, ...) - možná nikdy nepřijdeme na to, o co přesně jde... canisterapie (zooterapie) by zde mohla pomoci k ulehčení procesu "aklimatizace" s prostředím léčebny... nešlo by tedy o mazlení se psem, volnou hru se psem, nebo ukázky výcviku psa... mělo by jít o řízené vedení psa (či jiného terapeutického zvířete) tak, aby děti (zejména děti s PAS) měly možnost v klidu a nenuceně vidět zvíře v léčebně při situacích a akcích, které by v dětech mohly vyvolat obavy (obavy může vyvolat i něco co se nám zdá "v pohodě")... máme dobré zkušenosti z rehabilitačních zařízení, kde dítě necháme bez nucení sledovat jak tým "pracuje" na "rehabilitaci" pejska - vše v klidu a jednoduše komentujeme ("pes cvičí nožičku", "pes uklízí míčky") , dítě může pozorovat (pozor, děti s PAS často dávají přednost perifernímu vidění před přímým)... všemu tomu předchází obecné seznámení se se psem - opět neinvazivní metodou pozorování - observace. Tuto metodu (Observačně-strukturální canisterapii) popisujeme a ukazujeme na našich kurzech ELVA HELP z.s. . Pro Vás jako pro organizaci - léčebnu, by bylo výhodné mít nasmlouvaného zooterapeuta se znalostí této metody a přizvat ho k několika účastem při přítomnosti dítěte s podobnými projevy, které popisujete a které jinak vedou k vyloučení dítěte z léčebného procesu.
Canisterapie ve své terapeutické podstatě vůbec není o hlazení si pejska, nebo o hrách se psem.
Každopádně by bylo fajn přehodnotit zákaz vstupu terapeutickým zvířatům do léčebny - tato zvířata již přes 15 let chodí do nemocnic i na lůžka JIP... proto není žádný důvod k tomuto zákazu.
Sledujte naši nabídku akreditovaných kurzů, rádi Vás, či Vaše kolegy, na nich uvítáme.

S úctou, Andrea Tvrdá.


Chcete-li se na cokoli zeptat, zde máte příležitost! Těšíme se na Vaše dotazy :)

Písemně

Na Vaše dotazy odpovídá
Bc. Andrea Tvrdá 
Zoo-terapeutka, sociální pracovnice, krizová interventka
Share by: